...
- D4 zaakceptowany - dostawca przechodzi do uzupełnienia kroków D5-D6
- D4 odrzucony - dostawca powinien zapoznać się z uwagami i nanieść je na wskazane miejsca w formularzu D4. Po dokonaniu poprawek, proces akceptacji powtarza się.
Krok D5-D6 - Stałe działania naprawcze oraz ich weryfikacja
W kroku 5D dostawca proszony jest o przedstawienie planowanych działań korygujących. Celem tych działań jest uzyskanie w krótkim terminie zapewnienia, że proces lub wyrób jest kontrolowany. Dostawca wybiera optymalne (trwałe) działania naprawcze i wykazuje je na podstawie testów i prób, że rozwiązują one problem z punktu widzenia klienta.
Formularz podzielony jest na dwie sekcje, tj:
- Co poprawiono w procesie, który spowodował wadę materiału? - gdzie dostawca wskazuje możliwe przyczyny oraz opisuje podjętą akcję korekcyjną.
- Co poprawiono w procesie pozwalającym na wysyłkę uszkodzonego materiału? - jeśli reklamacja dotyczy wysyłki materiału, dostawca zobligowany jest od uzupełnienia tej sekcji.
Ocena efektów jest możliwa w kroku szóstym – 6D – krok ten jest określany jako: weryfikacja efektywności akcji korekcyjnych.
Tutaj formularz podzielony jest na sekcje:
- Wdrożone stałe działania korygujące - gdzie dostawca wskazuje:
+ Status - status wdrożenia. Dostawca może wybrać jeden ze statusów, tj. Wdrożono, Nie wdrożono, Wdrożono częściowo, Anulowano.
+ Akcja korekcyjna - tutaj dostawca podaje szczegóły wdrożonego działania
+ Data realizacji - data wprowadzenia korekty do procesu
+ Przydzielony pracownik - osoba odpowiedzialna za wdrożenie akcji korygującej - Weryfikacja wdrożenia stałych działań korygujących - gdzie dostawca uzupełnia:
+ Metoda weryfikacji - do wyboru opcje to: Analiza dowodów, Obserwacja w warunkach rzeczywistych, Test praktyczny, Inne
+ Rezultat weryfikacji - opis rezultatu weryfikacji
+ Data weryfikacji - data przeprowadzonej weryfikacji
+ Przydzielony pracownik - osoba wskazana dokonująca weryfikacji