Ogólne założenia
Założenia ogólne procesu 8D sprowadzają proces reklamacji do uzupełniania informacji na kolejnych krokach, przez wybrane osoby oraz do dedykowanych procesów akceptacji, tj:
...
W specyficznych przypadkach, powyższe czasy realizacji mogą zostać ręcznie skorygowane przez Kupca/QA.
Proces reklamacji - krok po kroku
POWIADOMIENIE EMAIL ORAZ LOGOWANIE SIĘ NA PLATFORMĘ
Dostawca po otrzymaniu powiadomienia email, o utworzeniu nowej reklamacji, klikając w link przenosi się na ekran logowania do platformy Nextbuy.
...
- D1 - nowa reklamacja. Kroki od D1 do D3 czekają na uzupełnienie przez dostawcę.
Kolor statusu ma też znaczenie, tj.:
+ pomarańczowy - data uzupełnienia kroków D1-D3 nie została przekroczona.
+ czerwony - data uzupełnienia kroków została przekroczona
+ zielony - kroki zostały zaakceptowane przez odbiorcę
NAGŁÓWEK REKLAMACJI
Po kliknięciu w nazwę reklamacji, dostawca zostaje przeniesiony na widok szczegółów zgłoszenia. Widok nagłówka został podzielony na 5 sekcji, tj:
...
Informacje dostępne na nagłówku reklamacji nie są edytowalne dla dostawcy - pełnią tylko rolę informacyjną. Aby rozpocząć proces reklamacji dostawca musi przejść na zakładkę D1.
KROKI D1-D3 - Rozpoczęcie procesu reklamacji
Po przejściu na zakładkę D1, dostawca jest proszony o uzupełnienie informacji odnośnie członków zespołu, który będzie brał udział z jego strony w procesie reklamacyjnym.
...
Dostawca po zapoznaniu się z treścią powinien nanieść poprawki wskazane przez Kupca oraz ponownie wysłać kroki D1-D3 do ponownej akceptacji - przez naciśnięcie przycisku
.Krok D4 - Przyczyny źródłowe
Na tym kroku dostawca proszony jest o wykazanie źródła problemu, który przyczynił się do powstania reklamacji. Sam widok zawiera sekcje:
...
- D4 zaakceptowany - dostawca przechodzi do uzupełnienia kroków D5-D6
- D4 odrzucony - dostawca powinien zapoznać się z uwagami i nanieść je na wskazane miejsca w formularzu D4. Po dokonaniu poprawek, proces akceptacji powtarza się.
Krok D5-D6 - Stałe działania naprawcze oraz ich weryfikacja
W kroku 5D dostawca proszony jest o przedstawienie planowanych działań korygujących. Celem tych działań jest uzyskanie w krótkim terminie zapewnienia, że proces lub wyrób jest kontrolowany. Dostawca wybiera optymalne (trwałe) działania naprawcze i wykazuje je na podstawie testów i prób, że rozwiązują one problem z punktu widzenia klienta.
...
- D6 zaakceptowany - dostawca przechodzi do uzupełnienia kroku D7
- D6 odrzucony - dostawca powinien zapoznać się z uwagami i nanieść je na wskazane miejsca w formularzu D5-D6. Po dokonaniu poprawek, proces akceptacji powtarza się.
Krok D7 - Działania zapobiegawcze
Krok 7D – to zabezpieczenie przed ponownym wystąpieniem problemu (działania prewencyjne). Etap ten określany jest także jako: ustalenie i wprowadzenie akcji systemowych w celu zapobieżenia ponownego wystąpienia tego samego problemu.
...
- D7 zaakceptowany - dostawca teraz czeka na podsumowanie reklamacji, które przygotowuje Kupiec/QA. Po tym jak zostanie zakończone, dostawca zostanie poproszony o akceptację tego podsumowania.
- D7 odrzucony - dostawca powinien zapoznać się z uwagami i nanieść je na wskazane miejsca w formularzu D7. Po dokonaniu poprawek, proces akceptacji powtarza się.
Krok D8 - Podsumowanie / wysiłki zespołu:
Ostatni krok – 8D - to ocena akcji wprowadzonej w 7D i finalne zamknięcie działań, rozwiązanie grupy. Dodatkowo krok jest też podsumowaniem obejmującym: udokumentowanie w postaci raportu 8D wyników pracy zespołu oraz uhonorowanie wysiłków zespołu. Przyznawana jest też ocena w punktacji PPM. Ostatni krok uzupełniany jest przez Kupca/QA.
...
Zarówno dostawca jak i Kupiec/QA może pobrać pełny raport 8D w formie PDF, wydrukować i przekazać go do działu dokumentacji.
HideElements | ||||
---|---|---|---|---|
|