Słowniki wykorzystywane są w innych obiektach biznesowych, np. Faktura, Zamówienie, Dostawa, Zapotrzebowanie.
Po wejściu w tą zakładkę, widoczne będą trzy kolumny:
- Nazwa;
- Kod;
- Typ.
Każdy kod Słownika musi być unikalny.
Możliwe są dwa typy słowników:
- Statyczny - wyróżnia się tym, że wprowadzone dane to pola tekstowe. Przykładowo w słowniku Jednostki miar, podawane są Nazwa skrócona oraz pełna:
- Dynamiczny - przykładem jest słownik Stawki VAT, gdzie podaje się Nazwę oraz Wartość. Wprowadzona wartość wykorzystywana jest do obliczeń:
Tworzenie nowego słownika
Można dodać nowy słownik, klikając w przycisk Dodaj na widoku wszystkich słowników. Wtedy pojawi się nowe okno, w którym należy podać:
- Nazwę;
- Kod (unikalny);
- Typ (Statyczny lub dynamiczny).
Po zaznaczeniu już istniejącego słownika również jest możliwa edycja jego nazwy, po kliknięciu w ikonę edycji w panelu bocznym:
Tworzenie nowego elementu słownika
Klikając na nazwę danego słownika, w prawym górnym rogu również znajduje się przycisk Dodaj. Następnie pojawi się nowe okno, w zależności od typu słownika, ukażą się inne dane do wypełnienia:
- Typ statyczny:
- Nazwa skrócona (wymagane);
- Nazwa pełna;
- Kod (wymagane);
- Domyślny element słownika - automatycznie wybierany podczas tworzenia nowego dokumentu, w którym dany słownik jest wykorzystywany.
- Typ dynamiczny;
- Nazwa (wymagane);
- Wartość (wymagane);
- Kod (wymagane);
- Domyślny element słownika.
Edycja elementu słownika
Po zaznaczeniu elementu słownika, pojawi się panel boczny w którym po kliknięciu w ikonę edycji możliwa jest zmiana danych:
Dodatkowo, po kliknięciu w ikonę
, widoczne w panelu dolnym listy, pojawi się nowe okno. Możliwa jest w nim zmiana kolejności wyświetlania elementów:Zobacz również: